Hava Durumu

Normalleşme

Yazının Giriş Tarihi: 13.08.2016 17:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.08.2016 17:20

Türkiye hızlı ve çabuk toparlanma sürecine geçtiğini uluslararasında yaptığı ikili görüşmeler ve anlaşmalar ile ortaya koymuştur. Bu gerçekten önemli ve gerekli adım olduğunu düşünmekteyim.

Çünkü yurtdışındaki arkadaşlarımla yaptığım tüm görüşmelerde dikkatimi çeken konu ise neler olduğunu anlayamayan ve niçin olduğunu kafalarında şekillendiremeyen çok sayıda yabancı kişinin olmasıdır. 

Bireysel olarak ve başkanlığını yürüttüğüm e-gençlik Derneği olarak mümkün oldukça Türkiye de yaşanan, hain terör girişimini en yalın ve gerçekçi şekilde anlatmaya çalışmaktayım.

Bu anlatımlar sınırlı bir kesme ulaşmaktadır. Sürekli ve doğru iletişim kurduğumuz yabancı ortaklarımız bizi doğru bir şekilde anlayabiliyor ancak yeni tanıştığımız yabancı kuruluşlar ise Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu ile ilgili söylentilerin ve kendi ülkelerinde uyarılarının olduğunu söylüyorlar. Ne yazık ki o kişilerin kafalarında oluşan bu ön yargıları değiştirmek ilk aşamada mümkün görünmemektedir.

O nedenle ki Dış İşleri Bakanlığı marifeti ile çok fazla ülke ziyaret edilmeli ve mümkünse ülkemizde misafir edilmelidir.

Tabi bu iletişim kurma çalışmalarını Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla da  mümkün oldukça yapılmalı ve odaklı olarak normalleşen bir Türkiye olduğunu anlatılmalıdır.

Bizim bizzat tanıdığımız yabancı arkadaşlarımız, kendi ülkelerinin yayınlarını izlediklerinde çok fazla kaygı duyduklarını ve bizim başımıza büyük olaylar ve sıkıntılar geldiğini düşünmüşler. İletişim kurduğunuzda biraz olup bitenleri anlattık ve

Türkiye’nin bu şekilde imajının sarsılmış olması gerçekten çok kötü bir durum. Bunun için Dış İşleri Bakanlığımız faaliyetlerinin sayısını daha da artırarak bu olumsuz bilinçli yapılmış haberlerin asılsız olduğunu devlet nezdinde dünyaya ilan etmelidir.

Tabi bu olumsuz tablo yabancılarda değiştirilmeye çalışırken içeride de ciddi bir temizlik yapılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin her noktasında, her görevinde bulunan bu hainlerin temizlenip adil bir şekilde yargılanmaları yapılarak cezalandırılmalıdır.

Yoksa bu hainler “nasıl olsa bize bir şey yapmadılar. O zaman devam hainliğe” der ve yapılan her şey boşa gider.

Devletin en üst kademesinde görev yapıyor olsa bile gözlerinin yaşına bakmadan yargının karşısına muhakkak çıkartılmalıdır. Bununla birlikte haksız yere görevden uzaklaştırılanlar var ise onlara da görevi iadeler yapılarak normalleşmenin temelleri sağlamlaştırılmalıdır.

 

Hz. Muhammed (S.A.V) bir sözünde bunu net bir şekilde ortaya koymuştur.            “Adaleti çiğneyen devlet adamlarını cezalandırmayan milletler çökmek zorundadır.” Söylenen söz bize referans olmalı ve yanlış yapanların arkasından değil yargının karşısına çıkartılması için yardımcı olunmalıdır.

Biz emin ve biliyoruz ki Türkiye, dünyanın en güzel yerine konumlandırılmış ülkesidir. Bu nedenle bu güzel ülkeye canımızı vermekten asla ve asla çekinmeyeceğiz. Çünkü kaderimizde bu yazılı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.