Hava Durumu

Refah için

Yazının Giriş Tarihi: 03.05.2024 11:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 11:06

İşçilerin 1 Mayıs'ta kendilerini anlatamadıklarını bir kez daha yaşadık. İşçiler ne yazık ki zorluklar içinde yaşamaktadırlar.

1 Mayıs'ta gerekli olan tüm güvenlik tedbirleri alınarak her şehirde 1 Mayıs'ın ruhuna uygun törenlerin gerçekleşmesi gerekmekteydi.

Geçtiğimiz yıllarda anayasal olarak 1 mayısların her meydanda tartışılmasız kutlanması ile ilgili izin verilmiştir. Ne yazık ki o anayasal haklar  engellendi. Gerekçe neydi, seyahat etme özgürlüklere neden olunacak . Peki şimdi ne oldu bazı şehirlerde tamamen trafik engellenerek daha büyük seyahat etme engeli ile karşılaşıldı.

Peki 1 Mayıs'ta işçiler neyi söyleyecekti? Diyeceklerdi ki bugün asgari ücret 17 bin 2 lira, ancak bugün açlık sınırı 17 bin 725 lira, tabii buna ek olarak yoksunluk sınırı 57 bin 736 lira oldu diyeceklerdi.  4 asgari ücretli çalıştığında ancak yoksulluk sınırına ulaşabiliyoruz denecekti. Pazarda patatesin fiyatı, domatesin fiyatı anlatılacaktı. Kiracı olanlar barınma için ne kadar çok para harcadıklarını anlatacaklardı.

Yani 1 Mayıs'ta işçi sıkıntılarını derdini daha geniş kitlelere duyurmak için en doğru zamanı olacaktı.

Ama yetkililerimiz ne yazık ki işçilerin bu talebini yerine getiremedim. Gerekçeleri bazılarını tatmin etmiş olsa da toplumun büyük bir kısmı mutsuz oldu.

Tabii bir de 1 mayıs'ı sorduların bir araya geldiği bir etkinlik olarak tarif etmeleri ise ilişkilerin büyük bir kısmını üzdüğü de açıkça ortadadır.

Alım gücü ve refah seviyesi ne yazık ki diplerde olan zaman dilimi içindeyiz. Ne yazık ki alt gelirli her birey açlık ile karşı karşıya olduğu ortadadır. Çevremizde birazcık göz gezdirirsek göreceksiniz ki işsizlik ile karşı karşıya kalmış birçok insan bulunmaktadır.

Kalifiyeli işsiz sayısı artarak toplumun büyük yarası olmaya devam ederken ne yazık ki bu sorun ile ilgili ilgililer tam gücü ile çalışmamaktadırlar. Dövizin her geçen dakika artarak devam etmesi toplumun tamamında olumsuz reaksiyon yaratmaktadır.

Bugün bazı illerde ekmeğe zam gelmiştir. Ekmek fiyatı ortalama Büyük şehirlerde 10 TL olmuştur. 4 kişilik aile kazandıkları paranın 3.600 TL'sini sadece ekmeğe vermektedir. Tabii bu aile sadece bir tane asgari ücret kazanıyor ise artık gerisini anlatmanın hiçbir anlamı kalmamaktadır. Vatandaşlarımızın ne yazık ki büyük bir kısmı açlık ile sınanmaktadır.

Yetkililerin bir an önce ellerindeki her ne görevi varsa bırakıp alım gücünü iyileştirmeye yönelik vatandaşın lehine olan her adımı atmaları gerekmektedir. Tek dert vardır o da vatandaşın refah kalitesini iyileştirilmesidir. Açlıkla değil, üretimle sınanmalıdır.

 Güçlü bir coğrafyayız. Bu coğrafyada vatandaşın açlık ile sınırlıyor olabilmesi için gerçekten çok büyük sıkıntılar içinde olunması gerekmektedir. Ancak bugün öyle sıkıntılar ile karşı karşıya değiliz.

Bir an önce hal ve tavırlara çeki düzen verilerek iyileşmek için toplumun herkes mi beraber çalışmalıdır. Herkes özverisini sonuna kadar koymalıdır. Birlik beraberlik için yeniden aynı masada oturulmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.