Hava Durumu

Şehrimin hastanesi

Yazının Giriş Tarihi: 30.09.2019 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.09.2019 00:00
 

Türkiye’de Kamu-Özel Ortaklığı ile hayata geçirilen “Şehir Hastaneleri”, “hasta doluluk garantisi” verilen ve hala birçok soru işareti olan yatırımlardır. Hastanelerin kurulum aşamasından bu yana hükümet ile muhalefetin birbirini yalanlamalarıyla devam eden tartışmalar içinde olan hastanelerdir. Açıkçası hastanelerle ilgili vatandaşın birçok soruyu kendi aralarında konuşur olduğunu duymaktayım. Bu soruların bazıları;

Hastaneler ile şehir arasındaki uzaklıkların nedeni?

Hastanelere harcanan paranın detayları?

Kamu-özel ortaklığı ile yapılmasının vatandaşı olan karlılığı?

Kapatılan hastanelerin yerlerinin ne olacağı?

Şehir hastaneleri için hasta garantisi verilip verilmediği?

Şehir hastaneleri ile birlikte sağlık alanında ne kadar çözüm geliştirildiği?

Kapatılan hastaneler ile birlikte şehir hastanelerinin niçin beraber çalışamadığı?

Kapatılan hastane yerlerinin, şehir hastanesi yapan firmalara devredildiği?

Şehir hastanelerinin niçin poliklinik hizmeti verdiği bunun yerine kalıcı yatalak hastaların kalması gereken yer olması gerektiği? Gibi birçok soru hastane koridorlarında açıkça konuşulmaktadır. Konuşulma nedenleri ise hastaneye girince insanların ne yapacağını tamamen bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bunu nereden çıkardığımı sorarsanız başımdan geçen olayları size buradan aktardığımda zaten anlayacaksınız.


Geçtiğimiz günlerde annem için iç hastalıklarından randevu aldık. Evden hastaneye 3 toplu taşıma aracı ile 2 saatte ulaştık. Poliklinikte tedavi yapıldıktan sonra bazı tarihler istendi bu tahliller için hastanede yaklaşık 20 dakika kadar dolaşmak zorunda kaldık. Nedeni ise fizik tedavi hastanenin başka bir blokta olması ultrason ise polikliniklerin tamamen dışında olması.  Hatta destek ekibine sorduğumuzda ise "Mısır çarşısının hemen yanında" cevabını almamız. Buraları dolaşırken annem bir daha beni bu hastaneye getirmeyin demesinden kaynaklı olarak ve orada birçok hastanın da hastanenin içinde kaybolmasından kaynaklı şikayetlerin olmasından dolayı açıkçası hastanenin verimliliğinin halihazırda yeterli olmadığı ortadadır. Orada şehir hastanesi kavramı yerine zulüm hastanesi olarak kullanılması da bunun açıkça bir göstergesidir.

Hastanede tedavi için bekleyenlerin “kampanya başlatalım hastanelerimizin geri isteyelim” demesi de  aslında söylediklerimin tamamını desteklemektedir.

Bugün şehir hastaneleri ile ilgili çok ciddi problemlerin olduğu ortadadır. Bu sorunların açıkça giderilmesi ve hastanelerin çalışır hale gelmesi önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre de ‘sosyal devletler'de hastanelerin standartları kavramına baktığımızda kolay ve ulaşılabilir olması en öncelikli verilen konudur. Ne yazık ki Bursa örneğinde olduğu gibi kolay ve ulaşılabilir durumda değildir.

İlgili kurumların bir an önce harekete geçerek şehir hastanelerinin ulaşılabilir olmasını sağlamalıdır. bu çok yakın zamanda olmayacağı için kapatılan hastanelerin tekrar hizmete girmesi gerektiğini ben de düşünmekteyim. İlgili kurum ve kuruluşlar harekete geçmeli hastaya hızlı güvenilir hizmetler de bulunmalıdır. Sosyal devlet olmanın kaidesi budur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.