Hava Durumu

Siz de görmeyin ve çocuklar ölsün…

Yazının Giriş Tarihi: 06.11.2018 11:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.11.2018 11:24
 

Yemen resmî adı ile Yemen Cumhuriyeti, Orta Doğu'da, Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Umman'ın batısında, Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan bir ülke. Başkenti San'dır.

Yüzölçümü 527,968 kilometre kare, ancak bugün nüfusunun ne kadar olduğu bilinmiyor.

Yemen ekonomisi birinci derecede tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünlerinden elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hâsıladaki payı %21'dir. Çalışan nüfusun %71,5'i tarım alanında iş görmektedir. Ürettiği tarım ürünlerinin başında tahıl, pamuk, hurma, muz, darı, kahve ve çeşitli meyve ve sebzeler gelir. Güney Yemen'de de petrol ve doğal gaz çıkarılmaktadır. Bunların dışında önemli bir yerel kaynağa sahip değildir. Normal şartlarda ortalama 80 milyon varil petrol üretebilmektedir. Yine normal şartlarda 550 milyar metreküp doğalgaz üretebilme kabiliyeti bulunmaktadır.

İki gün önce bir doktor arkadaşım, Yemen’de doktorluk yapan arkadaşı ile görüntülü görüşme yapıyordu. Görüşmenin içeriği ise salgın hale dönüşen bir hastalık konusuydu.

Yemen’deki doktor, hastaların başında, vücudunda çıkmış izleri ve lekeleri paylaşıyordu. İşte o ana ben şahit oldum.

Ben burada doktorluk yapan arkadaşa “hadi yemeğe gidelim” diyecektim ama o görüntüyü görünce içim parçalandı. Tabi etrafı da görüntülemesini istedim. Hastanede bir çocuk karton kemiriyor. Neredeyse birçok kişinin açlıktan kemikleri sayılıyor ve hiç kimsenin yüzü gülmüyor.

Ve devam etti…

“Yemen’de her gün en az 110 çocuk açlıktan, hastalıktan ve bakımsızlıktan ölüyor” dedi…

Bu cümlenin üzerine hiç bir şey duymaya gerek kalmadı. Sonra istemsiz bir şekilde sesli olarak “Ne ambargo, ne müslümanlık, nede insanlık…” diyebildim. Tüm değerlerin tükendiğini gördüğümüz bir coğrafya olmuş.

Ne arkadaşıma ‘yemeğe gidelim' dedim, ne de o saatten sonra herhangi bir şeyden keyif aldım. Çünkü içim parçalandı.

Hemen benimle ilgili her yere;

Yemen'de çocuklar katlediliyor ve kimse olup biteni görmüyor. 
Siz de görmeyin ve çocuk ölümleri artsın.
Siz de görmeyin ve acılar artsın.
Siz de görmeyin ve savaş devam etsin.
Siz de görmeyin ve insanlık ölsün.
Siz de görmeyin ve ....

Diyerek bir mesaj girdim ve Yemen’de bulunan çocukların fotoğraflarını paylaştım. En son fotoğrafta arka arkaya açılmış çocuk mezarlarını koydum.

Şimdi her şeyi bırakın ve internette Yemen diye bir arama yapın. Karşınıza birçok haber çıkacak ve bu haberlerin hemen hemen hepsi Yemen’de ölen çocuklar ve vahşetle ilgili olacaktır. O görüntülere baktığınızda eminim ki siz de duyarsız kalmayacaksınız. Eminim ki siz de hemen sosyal sayfalarınızdan tepkiler koyacaksınız. Bunu biliyorum.

Ancak bilinmesi gereken bir şey var ki, o coğrafyanın üzerinde oynayan ve oradaki insanlara zulüm eden ülkelere ses çıkarmayan dünya liderleri. Bugün ben onlara çok fazla kızmaktayım. Ses çıkarmayıp görmezden geldikleri için çok kızmaktayım.

Göz göre göre katliam yapılmakta ve bu katliamlara sebep olanlara yaptırımda bulunmayan herkese çok kızmaktayım. Ah ah… söylenecek çok şey var , neyse…

Değerli okurlar siz “dur” deyin ve görmezden gelmeyin. Yoksa çocuklarımızın öleceği gibi, tüm insanlık da ölecektir...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.