Hava Durumu

Tasarruf deyince…

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2016 12:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.05.2016 12:48

Hayatımızın sürmesinde, insanların ve diğer canlıların kullandığı, hayatımızın vazgeçilmezi olan maddelerin tüketiminde dikkatli davranma isteği, yeterli olduğu kadar kullanma, idareli tüketmeye tasarruf dendiği ile ile başlamak lazım..

Tasarruf, tüketirken; çevreci olmaktır, yaşamı düşünmektir, geleceği düşünmektir, iktisadi davranmaktır, artırmaktır. Yani tasarruf aslında kişiliğe sahip olmaktır.

Hangi alanlarda tasarruf yapabiliriz ?

1- Enerjide tasarruf

2- Tüketimde tasarruf

3- Zamanda tasarruf

4- Üretim aşamasında tasarruf

Acaba biz bu noktalarda ne kadar tasarruf yapabilmekteyiz.

Hayatımızı sürdürebilmek için enerji kaynaklarına ihtiyaç duyarız. Enerji olmadan yaşamamızı sürdüremez, çalışmalarımız aksar. Enerji ihtiyaçlarımızı sağlayabilmemiz için çeşitli cisimlerin harekete geçiren güçtür.

Enerji denildiğinde aklımıza ilk gelecek olan elektriktir. Çağımızın en büyük icadı olduğu konusunda tüm insanlık hemfikirdir. Dünyamızda her şeyin belli bir limiti vardır. Bir gün tüketeceğini bilerek öyle kullanmalıyız. Evde veya dışarıda enerji kaynaklarımızı doğru şekilde kullanmalıyız. Boş yere enerji kaynaklarımızı tüketmemeliyiz. Boşa akıtılan biraz su gelecekte sıkıntı çekeceğimizin habercisidir. Dünya üzerinde her insan aynı şekilde suyu israf ederse elimizdekilerin hepsini kaybedebiliriz. Doğal olarak elimizdekilerin değerini bilerek hareket etmemiz gerekir. Tasarruflu bir yaşam yaşamazsak ilerleyen zamanlarda kullanacağımız bir şeyimiz kalmaz.

Boşa harcanacak enerji maddi olarak bütçemize ve ülkemize zarar verir. Yıl boyunca yaptığımız israf her şeyimizin tükenerek bitmesine nedende olabiliyor. Dudak uçuklatan rakamları gördüğümüzde tasarruf yapabileceğimi düşünebiliriz. Milli servetimizi korumakta tasarruflu davranmaktan geçiyor. Bugün israf ettiğimiz enerji tüm dünyada çok büyük rakamlara denk gelir. İsraf herkes için kayıp demektir, sahip olanında olmayanında kaybıdır.

Bu nedenle ki tasarruf bizim en fazla önem vermemiz gereken konu olmalıdır. İnsanlık ne yazık ki zaman geçtikçe tasarruf edeceğine, daha çok tüketim toplumu olmaktadır. Bunu anlamak hiç mümkün değil.

Tasarruf bir çok yerde ve zamanda yapıldığını bilmekteyiz. Bunun içinde tasarrufun alış veriş sırasında nasıl yapılabileceği ile ilgili pratik bilgiler aktaracağım size.

Alışverişte tasarruf nasıl yapılır ?

1- İhtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce kafanızda netleştirin.

2- Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapın.

3- Erken rezervasyon seçeneğini kullanın.

4- spot mağazaları ve fabrika satış mağazalarını takip edin.

5- İnternetten alışveriş, size kimi zaman en rekabetçi fiyatı sunabilir.

6- Reklamların etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınıza kulak verin ve tavsiyeleri önemseyin.

7- Kalitenin bir bedeli olduğunu unutmayın.

8- Yeni çıkan ürünleri, özellikle de son teknoloji ürünlerini almakta acele etmeyin.

9- Fayda/Maliyet analizi yapmaya çalışın.

10- marka bağımlılığınızdan kurtulun.

11- Fiyat araştırması mutlaka yapın.

 

Eğer bunları yapabilirsek ilk adım olarak artık tasarruf yapmaya ve ülkeyi de kazandırmaya başlamışız anlamına gelir. Şimdiden kolay gelsin. Alış-veriş yerinde ve zamanında yapılınca kıymetlidir…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.