Hava Durumu

Turizme bomba düşmüş

Yazının Giriş Tarihi: 18.06.2016 12:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.06.2016 12:59

Ülkemizde turizm sektörü ekonomik büyüme hedeflerini sağlamaya hizmet eden önemli sektörlerden biri olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple özellikle turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payının önemli olduğu ülkelerde bu sektörün gelişmesine katkı sağlayacak düzenlemelere önem verilmeli bunun önündeki her türlü engel bertaraf edilmeye çalışılmalıdır.

Ülkemiz bakımından değerlendirildiğinde turizm önündeki önemli engellerden biri olarak terör karşımıza çıkmaktadır. Bu terör saldırıları özellikle turistlere yönelik olarak yapıldığında tepkiler hem ulusal boyutta hem de uluslararası boyutta artmaktadır.

Araştırmalarımın sonuçları şaşırtıcı bir şekilde terör saldırılarının ülkemize gelen turist sayısında dikkate değer bir etkiye sahip olduğu ortadadır. Tabi bununla beraber ülkelerin birbirleri olan ilişkileri de turizm konusunda önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak kitle iletişim araçlarının da gelişmesi ile birlikte bir ülkede yaşanan terör olaylarının ve ülkelerin birbirleri ile ilişkilerinin en ince ayrıntısına kadar tüm dünya haberdar hale gelmektedir. Bu noktada terör eylemlerinin temel amacının terör örgütlerinin propagandasını yapmak olduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu anlamda terör faaliyetlerinin turizm üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin artmasında veya azalmasında en önemli rollerden biri medyaya düşmektedir. İyi veya kötü her türlü propagandanın en etkin aracı olan medya, terörizm ve diğer tüm konularda meydana getirilen hasar ve yaşanan insan kaybını gözler önüne sermekte ve bir takım sosyolojik ve politik sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.  

Son dönemde yapılan terör saldırıları ve ülkeler arası yaşanan krizler neticesinde ulusal ve uluslararası medyada yer konulara çok detaylı yer verilmiştir. Bu yer verişlerin büyük bir kısmı politik sonuçlar doğurması nedeniyle turizme sekte vurması asıl amaç olmuştur. Yaşanan krizler neticesinde Türkiye’nin tamamında turizm sektörü %70 civarında büyük kayıplara uğramıştır.

Türkiye’nin çeşitli turizm noktalarında yaptığım görüşmelerde gördüm ki turizm sektörü Türkiye de bu yıl yaşanmamaktadır. Türkiye’nin iki önemli turizmcisi Sayın Avni YAŞAR ve Sayın Ahmet YAŞAR’a göre “Etkin turizm politikaları tekrar gözden geçirilmeli, turizm yatırım projelerini uygulanabilir kılacak politika araçlarının geliştirilmelidir. Ülkemizin önemli bir kültür, sanat ve turizm merkezi haline getirilmesi temel amaç olarak benimsenmeli ve bu amaç doğrultusunda sahip olduğumuz zenginlikleri yaşatıcı, yayıcı, destekleyici, geliştirici ve tanıtıcı, yerel, ulusal ve uluslararası nitelikteki etkinlikler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra yazılı ve görsel basın ile internet aracılığıyla kültür varlıklarımızın önemini belirtilmeli olumsuz saldırı ve benzeri tüm olumsuz durumlar için risk önlemleri ulusal politika olarak belirlenmelidir, yine beraberinde terör gibi durumların ülkesel bir durum olmadığı, dünya çapında bir sorun olduğu unutulmamalı” dediler.

 Ülkemize gelen turist sayısını arttırma hedefine hizmet eder şekilde uluslar arası ilişkiler güçlendirilmesi, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen etkinliklere katılımların desteklenmesi, ülkemizin tanıtımı konusunda önemli adımların derhal atılması şart olduğu ortaya çıkmıştır.

Turizm sektörünün ülkemizin kalkınmasında oynadığı önemli rol hesaba katıldığında yapılan harcamaların yanı sıra önemli getirilerin olacağı da göz ardı edilmemelidir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde turizm sektörünün ekonomik anlamda taşıdığı bu büyük önem bu sektörün önündeki her türlü engelin kaldırılmaya çalışılmasını zorunluluk kazanmıştır. Sözlerimi devlet büyüklerimize sorunun bilimsel olarak çözüm bulunmasını istemekle bitiriyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.