Hava Durumu

Umutlanmak...

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2023 11:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.04.2023 11:02

Bugün patates ve soğanın fiyatını tartışmaktan açıkça utanmaktayım. Yıl olmuş 2023 dünyada gıda enflasyonu düşerken ülkemizde gıda enflasyonunun önüne geçilememesine çok şaşırıyorum.

Günümüzün tartışma konusu bilim, teknoloji, özgürlüklerin artırılması, ekolojik sistemin iyileştirilmesi gibi konular olması gerekirken, soğanın kilosu fiyatını, etin kilo fiyatını, zeytinin fiyatını, peynirin fiyatını, elektriğin fiyatını, suyun fiyatını, kiranın fiyatını, kıyafetin fiyatını ve diğer temel giderin mevcut alın teri karşısında karşılanamadığını konuşuyoruz.

Daha önceki bir çok yazdığımda, 2000 yılı ile birlikte teknoloji ve iletişim çağı başladığını düşündüğümü belirtmiştim.

Teknoloji ve iletişim çağında insanlar bilgiye daha çabuk ulaşabilmekte. Hele ki teknoloji çağının içinde doğmuş kişiler ise bilgiye ulaşabilmenin ötesinde, bilgiyi yönetebilmekte. Yani günümüzün insanları neden sonuç ilişkisine daha hızlı ve daha doğru ulaşabilmekte.

Dünün eksik ve yanlış politikaları nedeniyle bugün alın teri karşılığında refah düşüklüğünü konuşmamıza neden olan her meseleyi bugünün insanları daha fazla görebilmekte.

Önümüzde yapılacak seçimler için liderler birçok vaatte bulunmakta. İşte tam bu noktada vatandaş; geçmiş vaatlere, geçmiş sözleri ve geçmiş uygulamalara bakarak liderleri değerlendirmekte.

Hafta sonu birçok kişi ile mevcut seçimin ne getireceği üzerine sohbetlerde bulundum. O sohbetlerin tamamında geçmiş dönem kendilerine verilmiş sözler neticesinde yaşam şartlarının şuanda hangi seviyede olduğunu ifade ederken üzüntülerini ve kızgınlıklarını ortaya koymaktaydılar.

Geleceğe dair ev, araba, tatil ve yatırım gibi hayaller ya da hedefler kurabiliyorken bugün patates ve soğanı tartışıyor olmanın buhranı içinde olduklarına şahit oluyorum.

Kiminle konuşursam konuşayım rakamların altında ezildiklerini ifade ederken hem kızgın hem de mahçup durumda kaldıklarına şahit oluyorum.

Yine deprem bölgesinden Bursa şehrine gelmiş kişiler ile konuştuğumda ise meclis kapanmadan önce mevcut devlet bütçesini deprem bölgesine yönelik kararlar alarak niçin değiştirmediklerini sorguluyor olduklarını gördüm.

Vatandaş bilgiye daha çok ulaşıyor olmasından dolayı kendi hakkı olan her şeyi bugün vatandaş yöneticilerinden istiyor olduklarına defalarca şahit olduğumu söyleyebilirim.

Bugünün liderleri yönünü doğrudan bilime ve çağdaşlığa döndürmelidir. Bugünün adayları bilim ve çağdaşlık neticesinde vatandaşa hizmet götürebileceğini bilmelilerdir.

Geleceğe dair hedefleri olan ve geleceğe dair iyileşmeler kat etmek isteyen her lider adalete, bilime, çağdaşlığa ve denetim mekanizmalarına sığınarak hareket etmenin topyekün kalkınmaya katkısı olacağına inanması gerekmektedir.

Bugünün birçok kişisi dünyadaki birçok kişi ile kendisini kıyasladığında görüyor ki ülkesinin verimli kaynaklarına rağmen kendisinin alın terinin karşılığını alamıyor olmasına ve alır terlerinin karşılığının haklı çıkar gruplarını lehine kullanıldığını gördüklerinde üzüntüleri katlanmaktadır.

Bugün Türk insanı mevcut şartları gereği bu günleri yaşamamalıdır. Ne kutuplaştırılmalı, ne de alım gücü karşısında ezdirilmelidir. Bugün ihtiyacımız olan tek şey adaletin ve birlikte yaşama kültürünün zenginleştirerek güçlendirmek olmalıdır.

Dün markette alışveriş ederken sayıyla patates alan ve sayıyla soğan alan kişileri görünce üzüldüm. Sayı ile patates ve soğan alırken çocuklarının ihtiyaçlarından kestiklerine şahit olunca uzaktan uzağa daha fazla canım yandı.

Hem çalışıyor olmak hem çalışırken yoksul kalıyor olmayı artık yaşamak istemediğim gibi görmek de istemediğimi belirtmek isterim.

Dünleri aramak yerine, yarınlar için sabırsızlıkla yaşıyor olmanın keyfi istemiyor olması günah veya yanlış değildir.

Yarınlara umutla bakabilmek için umutlandırıcı sözler duymak istenmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.