Hava Durumu

Yerelin gücü

Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2017 12:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.12.2017 12:40
 Katılımcılı yönetim modeli ararken aslında olan ve doğru kullanıldığında muhteşem sonuçlar verecek yapıyı hatırlatacağım tekrar size.

Katılımcı demokrasi felsefesi ile hayat bulan “katılma” düşüncesi, günümüzde bilinçli ve aktif hemşeriler haline gelen bireylerin, farklı katılma talepleri ile yönetsel kesimlerin karşısına çıkmalarına neden olmuştur. Bu durum, katılmanın da içerik ve kapsamında değişikliklerin olmasını ve yönetsel anlamda da katılma sürecinin etkin hale getirilmesini gerekli kılmıştır.

Bu noktada karşımıza “kent konseyleri” çıkmakta. Kent Konseyleri, katılımcı demokrasi açısından Belediye Kanunu’nda (madde 76) ortaya konulan önemli düzenlemelerden birisidir. Bu maddeye göre kent konseyi, “hemşehrilik bilinci”, “çevreye duyarlılık”, “sosyal yardımlaşma ve dayanışma”, “saydamlık”, “hesap sorma ve hesap verme”, “katılım” ve “yerinden yönetim” gibi bir takım ilkelerin hayata geçirilmesi rolünü üstlenmektedir. Ayrıca bu madde ile kent konseyi oluşumunda çok farklı kesimlerin işbirliği ve katılımı ile belediyelerin bu oluşuma vermesi gereken destek vurgulanmakta.

Kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi noktasında, belediyeler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, noterler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, kamu kurum ve kuruluşları ve bunların temsilcileri ile mahalle muhtarları, kent konseyinin oluşumunda rol alarak, bunların etkili rol oynamaktadır. Bu çerçevede mümkün olduğunca geniş bir hedef kitle seçildiği ve katılımcı demokrasinin yaşatılması noktasında önemli bir girişimin başlatıldığı görülmekte. Diğer yandan katılımcı demokrasi açısından önemli diğer hususlar ise halkın doğrudan katılımının sağlanacağı mekanizmaları hayata geçirmektedir. Ayrıca toplum içerisinde kadın, çocuk, yaşlı ve engellilere yönelik girişimlerde bulunulması gerekmektedir.

Bununla birlikte kent konseylerinin çeşitli kesimlerin dahil olduğu, ortak yaşam bilincine, kent kimliği ve kültürünü korumaya, kent kaynaklarının kullanımı ve çevreye yönelik konularda projeler üretmesi önemli görülmektedir.

Yukarıda bahsi geçen tüm bu ölçütler çerçevesinde Kent Konseyi’nin öncelikle, katılımcı demokrasi açısından uygun bir örgütlenmeye sahip olduğu, yürütme kurulu, meclis ve çalışma gruplarının oluşum sürecinden ve üye profilinden anlaşılmaktadır. Ayrıca mevzuata uygun bir yapılanmaya gidildiğinde ve yönergeler oluşturmak yolu ile dinamik bir yasal uygulama zemininde faaliyet alanları çok geniş olacağı ortadadır.

Kent Konseyi’nin meclis ve çalışma gruplarının heterojen yapıları, üniversitelerle yapılacak işbirlikleri ile, hemen her çalışmada STK‘larla birliktelik sağlanması, halkın katılımı için çaba gösterilmesi gibi unsurlar, katılımcı demokrasi açısından olumlu olacak adımdır. Söz konusu olumlu gelişmeler faaliyetlere de somut şekilde yansır. Kent Konseyi’nde, ortak yaşam bilincine, kent kimliği ve kültürüne, kent kaynaklarının kullanımı ve çevreyi korumaya ve nihayet kadın, çocuk, genç, yaşlı ve engellilere yönelik faaliyetlerin neredeyse tamamında katılımcı demokrasinin izlerini görmek mümkün hale gelmiş olacaktır.

Sonuç olarak, katılımcı demokrasi, günümüz demokrasi uygulama sürecine yapılacak en büyük katkıdır ve kent konseyleri de bu katkı için kullanılacak en önemli yerel araçtır. Kent Konseyleri, pek çok büyük kentin vaz geçilmez unsurları haline dönüşmüştür. Kurumsal bilinirlik ve buna bağlı olarak geniş kesimlere ulaşma konusunda eksiklikler mevcuttur ancak önemli olan bu eksiklikleri giderecek istek ve iradenin bireylerde mevcudiyetidir. Bu açıdan Kent Konseyleri günümüzde umut verici yapılardır. Elbette ortaya çıkan bu sonuçta kent konseyi yönetiminin yanı sıra hemşehrilerin de üzerine düşen görevler vardır. Ancak bu sahiplenme bilinci sayesinde üst düzey bir katılımcı demokrasi uygulamasına sahip olunacağı unutulmamalıdır.

Kent Konseylerinin mevzuatta yerleri oldukça iyidir. Sadece siyasetin gölgesinden çıkıp kentin gündemine ışık tutmalıdır. Bugün kent konseyleri bazen siyasi partilerin maşası olduğu da görülebilmektedir. Gönlümüzde Kent Konseylerinin yeri ayrı ve önemlidir. Nedeni mi, 1996 yıllarında konseylere yüklediğiniz kutsal yükler bulunmaktadır
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.