Hava Durumu

Yeşil otobüs dehşeti

Yazının Giriş Tarihi: 03.05.2016 12:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.05.2016 12:36
Hemen hemen herkesin şahit olduğu ve Bursa gündeminde yeri olan yeşil otobüsler olayını bugün köşeme taşımak istedim. Aslında bu konuyu birkaç haftadır yazmakta istiyordum, kısmet bugüneymiş. Yazma gerekçem ise Şehreküstü’nde kaldırımda yürürken Yeşil otobüslerden bir tanesinin çıkarmış olduğu duman ve gazın rahatsız etmekten daha öte zarar öldürecekmiş hissi yaratmasından dolayıdır.

Egzoz dumanı petrolün yanmasıyla oluşur ve içerisindeki CO oldukça fazla miktardadır. Egzoz gazının zararları insan hayatını riske atabilecek boyutlardadır. Bu zararlardan en hafifleri astım, bronşit gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermesidir ki, bunlardan daha önemlisi ölümlere bile yol açabilecek derecede önem teşkil edecek durumlarla da karşılanacak durumlara ulaşmıştır.

Bu rahatsızlıkların yanında astım, bronşit gibi rahatsızlıklar ile birlikte şeker hastalığını büyük ölçüde tetiklediği de bilinmektedir. Yapılan birçok araştırmalarda gösteriyor ki,  büyük şehirlerde yaşayan insanlar üzerinde oluşan egzoz’un zararları psikolojik durumları da tetiklemektedir

Egzoz’un zararlarının yol açtığı rahatsızlıklar saymakla bitmez. Yine Kanada’da Macmaster Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma üzerine çıkan sonuç yaşlılar üzerinde de zatürreeye yol açmasıdır.

Görüldüğü üzere, Bursa bu gazları solumaya devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Şubat tarihine kadar eski otobüslerin yenilenmesi durumu hiç konuşulmamakta ve denetimi yapılmadığı yollardaki otobüslerden anlaşılmaktadır. Halk sağlığına doğrudan zarar veren bu otobüsler için birçok yerde kampanyalar yapılmaya devam etmektedir. Ne yazık ki Bursa yürüttüğü bu kampanyaların hiçbirinden sonuç alamadığı görülmektedir.

Bursa da yaklaşık 355 Yeşil halk otobüsü bulunmaktadır. Bu otobüslerin sadece 80-90 tanesinin yenilendiği bilinmektedir. Yani anlayacağınız Bursa derdiyle baş başadır ve ne yazık ki yetkililer gerekli adımlar atarak çözüm ve denetim geliştirememektedirler. Niçin mi geliştiremiyor? Bence bunu tüm vatandaşlarımızın yetkililere sorması gerekmektedir.

Vatandaşlar olarak;

10 numara yağ kullanan Özel Halk Otobüslerine neden göz yumulduğunu,

·         Her gün niçin kapkara duman içinde hareket etmek zorunda bırakıldığımızı,

·         Bursa'nın havasının bu gazlarla kirlenip kirlenilmediğini ve neden çözüm geliştirilmediğini,

·         Bu gazlar salan otobüslere yönelik yetkililerin güçlerinin niçin yetmediğini,

·         Rezilliği sonlandıracak yetkili bir birimin ve sorumlunun olup olmadığını

Bursa yetkililerine sormak gerekmektedir.

 

Yoksa ölüm kapımızda.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.