Hava Durumu

Yine terör…

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2016 12:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2016 12:30
Terörizm, yıllardır Türkiye'nin üzerinde adeta bir "karabasan" olmuş. Terör yüzünden nice kanlar döküldü. Ekonomi altüst oldu. Ve birilerinin bu meçhul gidişata artık dur deme zamanı gelmişte geçiyor.  

Hükümet bu menzile yönelik açılımlar yaptı. Oldu veya olmadı tartışmaya açık bir konu. O yüzden siyaset yapmanın da alemi yok. Ama şu bir gerçektir ki, devlet, aydınını, sanatçısını, sporcusunu, halkını dinler, herkese konuşma fırsatı verirse o ülkede olumlu işler yaşanılır. Yok dinlemez, ben her şeyin en iyisini bilirim zihniyeti ile hareket ederse o devlet iflah olmaz.

Bende bu anlayıştan yola çıkarak, kendi nezdimde, terörün sosyolojik unsurlarına, bu unsurlardan da çözüm arayışına girdim.  Terörün sosyolojik problemlerinden bence en önemlisi faşizmdir.

Kürtlerin ve Türklerin birbirine yaklaşımı tamamen olumlu değildir. Bizim öncelikle bu faşizmi yenmemiz lazım. Türk ile Kürt'ün kardeş olduğunu gerçek anlamda içimize sindirmemiz lazım. Bu problemi halk ancak kendi arasında halledebilir. Ve terörü ancak halk kendi içinde bitirebilir. Halk kendi içinde terörü bitirmeye çalışırken devlet ve devletin organları halkın pozitif yaklaşımını harekete geçirecek projeler hazırlayacak. Hazırlamakla birlikte bunu yürürlüğe sokacak.

Mesela, faşizmin ne kadar kötü bir şey olduğunu halka anlatmak için belediyeler aydın insanlarımızı halka buluşturabilir, sempozyumlar, demeçler düzenleyebilirler. Aynı şekilde MEB bununlar ilgili lise ve dengi okullara yönelik resim, şiir, kompozisyon, yarışması düzenleyebilirler. TRT, faşizm ile ilgili, gençlerin ve çocukların düşüncelerine hitap eden reklamlar hazırlayabilir. Görsel medya ve yazılı medya terör haberlerini sunarken sağduyulu bir üslup kullanabilir. Yaz Kur'an kurslarında temel dini bilgiler öğretilirken ilave olarak faşizmin zararları gençlere ve çocuklara anlatılabilir. Ve buna benzer birçok proje yapılabilir. Yeter ki biz samimi olalım. Gerçek anlamda kardeşliği yaymaya çalışalım. Kardeş olmaya çalışalım. Sen Kürtsün sen Türksün demeden karşılıksız sevgiyi hissedelim. Eğer kul isteğinde samimi olursa Allah dilediğini muhakkak gerçekleştirir.

Bursa yine şehidini uğurladı. Sessiz ve kimsesiz bir uğurlama oldu. Çünkü artık herkes şehit haberlerine alıştırıldı. Çözüm önerileri ortada. Yapılması gerekenlerde ortada ancak bunu yapmayanlar niye yapmıyor demeli. Bu çok daha yüksek sesle sorgulanmalı. Yitirdiğimiz canlar geride kalanların acısı paylaşılmalı.

 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik kuvvetlerinin sürdürdüğü operasyonlarda teröristler tarafından bir binaya yerleştirilen El Yapımı Patlayıcının (EYP) patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Uzman ÇAVUŞ CENGİZ POYRAZ'IN ailesine ve Burs halkına baş sağlığı dilerken şehidimizin mekanı cennet olmasını Allahtan isterim.

Dualarımız ise her daim terörle mücadele eden yiğitlerimizle olmasını dilerim.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.