Hava Durumu

Zaferimiz mübarek ola

Yazının Giriş Tarihi: 30.08.2016 18:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.08.2016 18:17

30 Ağustosu anlamak, Türk olmayı millet olmayı anlamaya eş değerdir. Çünkü  30 Ağustos bir milletin nasıl millet olabildiğinin en büyük kanıtıdır. O zaman 30 Ağustosu Zafer Bayramı niçin kutlanıyor biraz hatırlayalım.

Yunan saldırısı tüm şiddetiyle başlamıştı 1920'de... Hedef, Türk'ün boynuna esaret kemendini takmak ve Türkiye’nin batısında düşman ülkesi kurmaktı. Güzel yurdun her köşesi bir bir elden gitmişti, her yer kanla yıkanmıştı Afyon, Kütahya, Eskişehir…

Artık bu kanamayı durdurmak gerekiyordu. Düzenli bir ordu ile mümkündü bu kanamayı durdurmak. Ve bir ordu yaratıldı yoktan... Bir ordu ki; yediden yetmişe dek kadın ve erkeklerden oluşan.

Silah yoktu, üniforma yoktu, ayakta postal yoktu, yani anlayacağınız hiçbir şey yoktu. Ama var olanlar ise diş vardı, tırnak vardı ve o güçlü inanmış büyük yürekler vardı. Bu inançla yalnız düşman değil, Türk Milleti'nin ters giden talihi de yenilmeye başladı. Artık imkansız denen zaferler sırasıyla yaşanmaya başladı.

Her zafer ayrı bir destan öyküsü oldu sırasıyla Aslıhanlar destanları, Afyon destanları, Kütahya destanları, Eskişehir destanları, Dumlupınar destanları, Sakarya destanları... birbirin takip eden ve imkansızlıkları içinde barındıran öyküleri ile.

Türk Ordusu'nun Sakarya'da kazandığı zaferin bir başka benzeri yoktur. Bu savaş, bir milletin kaderini değiştiren 22 gün, 22 gecelik yaman bir mücadeleydi. Bu savaş, insanlık duygularından yoksun, vahşi ve saldırgan düşmanın ensesinde patlayan Türk'ün demir yumruğunun adıydı. Bu savaş, haksız, şuursuz ve kirli bir istila emelinin, Sakarya'nın köpüren sularında yok oldu ve gitti.

Bundan dolayıdır ki; tarih sayfalarında Sakarya Meydan Muharebesi'ne müstesna bir yer verilmiştir. Çünkü Türk Ordusu, Viyana'da başlayan amansız çekilmeye Sakarya'da "Dur!" demiştir.

Başbuğ Mustafa Kemal'in, "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı kanla sulanmadıkça düşmana terk olunmaz!" komutundaki anlamı çok iyi kavrayan kahraman Türk Milleti "Ya istiklâl, ya ölüm!" parolasıyla mücadele etmiştir.

Vatanın bağrından düşmanı söküp atmaya kesin kararlı olan Türk Ordusu, bütün gücünü topladı Ağustos 1922'de... Artık her şey, Türklüğün haysiyet savaşına ve Akdeniz'i "İlk Hedef" gösteren kutlu başkomutanın Eskişehir'den İzmir'e kadar sürdüreceği kahramanlık yarışına kalmıştır.

Işte o büyük emir "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir... İleri!"

Eskişehir'den, Sakarya'dan, İzmir'den Yunan kaçıyordu.  Türk ordusu artık düşmanı İzmir’de dökmüştü denize.

O zafer uğruna vuruşa vuruşa ölmeye ant içmişti Türk Ordusu. Bütün insan üstü enerjisiyle kadını, erkeği cephelere sırlarında taşıdıkları mühimmatlarla ve kalplerindeki kazanmama arzusuyla kazanmıştı zaferi.

Türk tarihinin akışı değişmişti 30 Ağustos sabahı... Başbuğ Mustafa Kemal'in önderliğinde vatan uğruna şahlanan Türk Milleti, Sevr Antlaşması'nı parçalayarak Kurtuluş Savaşı'nı kazanmış ve "TÜRK" adını taşıyan devletinin temeline ilk harcı koymuştu.

30 Ağustosu anlamak demek o nedenle ki millet olmak demektir.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Türk Milletine kutlu olsun!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.