Hava Durumu

42.İstanbul Film Festivali…

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2023 00:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2023 00:04

İstanbul için söylenecek çok söz var; yedi tepeye kurulan ve doğal güzellikleri tartışılmaz, binaların renkliliği kozmopolit şehirciliği ülkenin hatta dünyanın her yerinden insan ve kültür çeşitliliği ile adeta Avrupa ve Asya arasında bir renk cümbüşü olan bir şehir diyebilirim.  

Böyle bir kültür mozaiğinde insanların sanata yönelmesi tabi ki kaçınılmaz. Mimar Sinan'ın camileri, Topkapı, Yıldız, Dolmabahçe sarayları ve boğazın gerdan köprüler hepsi birer sanat eseri. Tabi bunların değerini biliyor muyuz? O da tartışma konusu burada ‘Kız Kulesi’ne ne oldu?’ demeyeceğim.

İlki 1982 yazında başlayan İstanbul Film Festivali o zaman altı film gösterimi ile başlamış. Sonra yıllar yılları kovalamış ve Bu sene 42’ncisi düzenleniyor.

Festivale sinema sanatı gönül ve emek veren kimler kimler gelmemiş ki… Bu konukları sıralarsak; Sir Ian McKellan, Claudia Cardinale, Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Harvey Keitel, John Malkovich, Charles Dance, Jeanne Moreau, Greta Scacchi, Sophia Loren, Patricia Arquette, Stephen Dorff, Barbara Sukowa, Jane Birkin, Lior Ashkenazy, Moe Dunford, Gaspard Ulliel, Félix Maritaud, Maribel Verdu, Isabél Zuaa, Travis Fimmel, Bernardo Bertolucci, Chantal Akerman, Fatih Akın, François Ozon, Paul Schrader, Tsai Ming-liang, Park Chan-wook, Neil Jordan, Jane Campion, Alain Robbe-Grillet, Bertrand Tavernier, Carlos Saura, Nanni Moretti, Theo Angelopoulos, Paul Cox, Abbas Kiarostami, Jerry Schatzberg, Yusuf Şahin, Emir Kusturica, Elia Kazan, Nikita Mikhalkov, Ken Russell, Roger Corman, Pivio, István Szabó, Krzysztof Kieślowski, Nagisa Oshima, Ettore Scola, Michelangelo Antonioni, Peter Greenaway, Stephen Frears, Gus Van Sant, Alexander Sokurov, Jerzy Skolimowski, Marco Bellocchio, Klaus Maria Brandauer, Tony Gatlif, Todd Solondz, Elia Suleiman, Béla Tarr, Claire Denis, Claude Lanzmann, Leos Carax, Terence Davies, Ann Hui, Costa-Gavras, Peter Weir, Mike Figgis, Carlos Reygadas, Bille August, Milcho Manchevski, Marin Karmitz, Pawel Pawlikowski, Rolf De Heer, Lone Scherfig, Christian Petzold, Raoul Peck, Asghar Farhadi, Rodrigo Plá, Volker Schlöndorff, Barbara Miller, Florin Şerban, Shirin  Neshat, Nora Fingscheidt, Guillaume Nicloux, Catherine Corsini, Lynne Ramsay, Bent Hamer, Nadav Lapid, Gaspar Noé…

1983 yılından program danışmanlığını 1983-1995 yılında Vecdi Sayar, 1983-2006 yılları arasında festival direktörlüğünü Hülya Uçansu yapmış. 2003 ile 2015 yılları arasında ise Azize Tan bu görevi üstlenmiş. 2015 'de göreve gelen Kerem Ayan ise günümüze kadar bu görevi başarı ile sürdürüyor.

Bu sene (2023) program harika Berlin, Venedik film festivalinde dereceye giren ve ödül alan birçok film gösterimde,

Uluslararası yarışmada yarışan filmler:

● Aramızdalar/ Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa
● İnsanlık Ölmedi/ The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya
● Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Güney Kore
● Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa
● Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya
● Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
● Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran
● Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka
● Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg

Ulusal yarışma filmleri :

● Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
● Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
● Bars / Orçun Köksal
● Yüzleşme / Filiz Kuka
● Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
● Cam Perde / Fikret Reyhan
● Boğa Boğa / Onur Saylak
● Suna / Çiğdem Sezgin
● Ayna Ayna / Belmin Söylemez
● Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Ulusal kısa film yarışması filmleri :

● Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız
● Aforoz / Yılmaz Özdil
● Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards
● Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek
● Diyet / Handan İpekçi
● Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
● Charette / Sara Pınar Önder
● Yüzler / Zeynep Demirhan
● Evcil / Deniz Uymaz
● Adres / Navnişan / Aram Dildar
● 8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler:                                                                                                          

● Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez
● Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ
● Anqa / Helin Çelik
● Kim Mihri / Berna Gençalp
● Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan
● Turkish Delight / Pınar Öğrenci
● Kavur / Fırat Özeler
● Boşlukta / Somnur Vardar
Yarışma Dışı:
● Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar
● Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan
● Tavuri / Derviş Zaim

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler:                                                                                                            

  ● Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
● Bars / Orçun Köksal
● Yüzleşme / Filiz Kuka
● Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Genç Usta Ödülü için yarışacak filmler:                                                                                                                            

 ● Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Fas, Fransa, Belçika
● Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / İrlanda, İngiltere, ABD
● Amerika / America / Ofir Raul Graizer / İsrail, Almanya, Çekya
● Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Litvanya, İspanya, İsveç
● Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya
● Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Kanada, Fransa
● Güvenli Bir Yer / Safe Place / Juraj Lerotić / Hırvatistan
● Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezilya, Arjantin
● Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçika, Fransa, Costa Rica
● Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Endonezya, Polonya, Almanya, Singapur, Fransa, Filipinler, Katar
● Harka / Lotfy Nathan / Fransa, Lüksemburg, Tunus, Belçika
● 6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yunanistan
● İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder / İngiltere
● Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran
● 20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / İspanya

Festivalde ayrıca Metin Erksan'ın yazıp yönettiği ‘İntikam Meleği-Kadın Hamlet’ filmi restore ettirip festivalde gösterime girecek. Türkiye'nin en köklü film festivallerinden olan İstanbul film festivali filmleri harika, bende fırsat buldukça gitmeye çalışacağım listeme aldığım filmler var. İyi seyirler...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.