Hava Durumu

Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2017 13:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.12.2017 13:18
 Artık insanlar okumak yerine izlemeyi tercih ediyor, görsel olarak betimlemek insanların yorulmadan bilgi edinmelerini kolaylaştırıyor.İnsanların bu konformist yaklaşımı, internet ortamında yeni mecralar açılmasını destekliyor ve  beraberinde bilgi videolarının kolay çekilip herkese kolayca ulaşmasına sebep oluyor. Gerçi bilgilerin doğruluğu yanlışlığı ayrı bir yazım konusu.

Bence,  herkesin önüne gelen bilgiyi sorgulamadan kabul etmemesi gerekiyor. Biz nerden buraya geldik onuda anlatayım. Eskiden film yapmak, video çekmek çok zordu ama teknoloji bize geniş imkanlar sundu günümüzde artık herkesin elinde cep telefonu ile bilgi paylaşma imkanı sağladı. Tabii bu bilgiler kişiseldi bunları sadece eş dosta gösterebiliyorduk.                                                                                 Bu açığı gören Amerikalı üç arkadaş 2005 yılında you tube web sitesini kurdu. 23 nisan 2005 yılında yüklenen ilk video "Hayvanat Bahçesinde Ben"  adlı video 'dur ve günümüze kadar 43 milyon görüntüleme sağlamıştır. Aralık 2017 itibari ile Luis Fonsi'nin şarksısı Despacito 4 milyar 471 milyon 21 bin 610 görüntülenme sağlamıştır.

Tüm dünyanın dikkatini çeken bu video portalı, ilginin artırmasının sebeblerine gelince, herkes kolayca ulaşması  ve herkese para kazanma imkanı sağlaması. Herkes video yükleyebilir ve para kazanabilir.

Günümüzde her şey popülerlikten geçiyor, ve herkes popülerlik peşinde yani Andy Warhol'un dediği gibi ; "Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak"  dediği yıllara geldik.

Artık herkes hayatından kesitler ya da popüler, ilginç bilgilerin videolarını  çekip you tube da paylaşıyor. Bu arkadaşlara Youtuber ya da Vblogger deniyor. Türkiye de bu işi profesyonelce yapan arkadaşlar var, sırası ile Orkun Işıtmak, Enes Batur, Uras Benlioğlu, Ruhi Cenet, Murat AbiGf,Meryem Can, Burak Oyunda, Oha Diyorum, Oyun Delisi, Danla Biliç. Bu isimlerin 2 milyon ile 3,5 milyon arası takipçileri var. Tabi bu arkadaşların çektiği videoların çoğu "Hayaller Paris, gerçek Bursa" yani abartılı hayatlar. Benim bu yazıyı yazmamı sağlayan videoya bu kadar kişi süslü süslü videolar yayınlarken, Trabzon'dan bir bayan arkadaş, sevgilisi ile buluştuğu videoyu internette paylaşımda bulundu ve  görüntülenme rekorları kırdı. Banu Berberoğlu adlı bayanın çektiği be video 1,5 milyon görüntülenme sağladı. Bu videonun bu kadar görüntülenmesini fark eden diğer fenomen (vblogger) beraber video çekerek yayınladılar.Bu videoda 2,5 milyon görüntüleme sağladı.

Vblogger'lar bu videoların belli saniyeleri arasına  reklam koyarak bu videolardan 6 rakamlı paralar kazanıyorlar. Şu anda dünya da önemli bir para kazanma şekli haline geldi.Bu videoları ilk paylaşanların telif haklarıda bu siteler tarafından korunuyor.

Dünya'da teknolojik devrimi devam ettikçe bu tür meslekler türemeye  devam ediyor. Aslında video paylaşmak bu kadar kolay değil tabi, insanların ilgisini çekecek konu bulmak lazım, video çektikten sonrada iş bitmiyor güzel bir kurgu ve müzik eklemek gerekiyor.Bu iki milyon takipçinin dikkatini çekmek o kadar da kolay değil tabii.                                                                                                                                 Bence en önemlisi bu arkadaşlar doğru bilgi paylaşımında bulunurlarsa gerçek bilgiler insanların bakış açısını değiştirir insanlığı ve ülkeyi doğru yerler götürür. İyi Seyirler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.