Hava Durumu

Mafya/suç filmleri neden çok beğenilir?

Yazının Giriş Tarihi: 29.05.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.05.2021 00:00

Herkes, uzun zamandır youtube'da "Sedat Peker" videoları abonesi oldu izlenme rekorları kırıyor. Anlattığı şeyler ile birçok insanın ilgisini çeken Peker, videolarını paylaştığı saatler yani zamanlama ilgi çekici.

Mafya olayları karmaşık ilişkiler ve kolay para hikayeleri her zaman seyirci bulmuş konulardır. Özellikle reality show'lar çok izleyiciyi ekran başına getiren programlardır.

Mafya, gangaster konuları işleyen filmler şimdiye kadar en çok izlenenlerin başında Mario Puzo'nun ölümsüz eseri "Godfather/ Baba" gerek romanı, gerekse filmi en çok rağbet gören eserlerin başında gelir. Orijinal ismi "The Godfather" Türkiye'de "Baba" adı ile bilinen film serisi, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsü ele alııyor. 1940'lar ve 50'lerin Amerika'sında geçen İtalyan asıllı Corleone ailesinin şehri ve diğer aileleri yönetmesi sonucunda mafya topluluğu haline gelen şehirdeki ilişkilerini anlatıyor.

"Narcos" (2015-2018), , Amerikan suç drama ve aksiyon dizisi. İlk 2 sezonu Güney Amerika'daki suç dünyasının en büyük uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın hayatını, üçüncü sezon Cali Karteli'ni anlatıyor.

"The Irıshman" eski bir asker olan Frank Sheeran'ın hayatına odaklanıyor. Bir mafya tetikçisi olan Sheeran'ın hayatından kesitler sunuyor. Aynı zamanda Amerika'nın en gizemli suç olaylarından biri olan sendika lideri Jimmy Hoffa'nın ortadan kayboluşu da işliyor…

 "Once Upon A Time in America" filmi ise gerek konunun gerek usta yönetmenin eseri olması sebebi ile dikkate değer bir filmdir. Bir Zamanlar Amerika 1984 yılında Sergio Leone tarafından yönetilen İtalya-ABD ortak yapımı filmdir. Film, Sergio Leone'nin yönettiği son filmdir. Filmin müziklerini İtalyan müzisyen Ennio Morricone yapmış olup, dünyanın en iyi soundtrack albümlerinden biri olarak görülmektedir. Genel olarak konusundan bahsedeyim. New York'ta Yahudi olan David 'Noodles' Aaronson (Robert De Niro), ve arkadaşları 20. yüzyılın başlarında New York'ta büyümüş ve isimlerini her yerde duyurmak isteyen gangsterler olarak yetişmiştir. Olaylar ve ilişkiler sarmalı olan akıcı bir hikayesi var.

Bu anlattığım klasikleşmiş filmler, size izlemenizi tavsiye edeceğim güncel bir iki dizi daha var: El Chapo (2017), Quieen of South (2016), Mc Mafia (2018) ve Peaky Blinders (2013).

Bir araştırma yazısından edindiğim bilgileri sentezleyerek daha doğrusu kendi tespitlerim ile anlatmak istiyorum. Genelde, suç işleyenler haklıdırlar ve sistemde sorunları gören tek onlardır ve mağdurlara yardım etmeği gören edinirler. Misillemede bulunduklarını veya onları yani hedeflerini cezalandırdıklarını ileri sürerek haklılıklarını ve dolayısıyla işledikleri suçun önemsizliğini iddia ederler.

Suçlular, dikkatleri kendi sapmış/sapkın eylemlerinden uzaklaştırıp, bu eylemleri onaylamayanların motivasyonları ve davranışlarına çekerler; onların ikiyüzlü olduklarını, sapkınlıklarını maske ile kapattıklarını veya kişisel düşmanlıkları olduklarını iddia ederler. Kendi değerlerini diğerlerinden yüksek görme: suçlular, ait oldukları küçük sosyal grupların kurallarını, toplumun kurallarının üstünde tutarlar. Aslında sapmış değillerdir, çünkü zaten toplumun normlarını reddetmektedirler. (Paul Cromwell ve Quint Thurman 2003)

Genelde suçlular haklıdır ve toplumu düzeltmek istemektedir. İzleyiciler ise herkesin kendine göre haksızlığa uğradığı yerler vardır, olabilir. İzleyicilerde burada kendilerini bulurlar ve ortaya çıkan anti kahramanı kendilerine yakın hissederler. Ama gerçek tektir, herkesin doğrusu farklı olabilir bakış açısı farklı,  farklı yerlerden, farklı durumlar içinde kalmış olabilir. Sonuçta adam öldürmek, hırsızlık yapmak, gasp etmek kesinlikle suçtur.

Başarıya giden her yol mubah değildir. İyi seyirler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.