Hava Durumu

Malatya Film Festivali’nden bildiriyorum...

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2018 12:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2018 12:15
 

Yıllardır kısa filmler çekiyorum, filmler ve sinema sanatı hakkında yazılar yazıyorum. Bu sene                8. Uluslararası Malatya Film Festivali’ne konuk edilmek beni mutlu etti.  Nuri Bilge Ceylan'ın ustalık sınıfına seçilmek ise ayrıca bir gurur kaynağı oldu.

Benim için öneminden önce bu sene Antalya Film Festivali’nde ulusal yarışmanın kaldırılması ve yılın son film festivali olması sebebi ile Malatya Film Festivali daha çok anlam kazandı.  Burçak Evren'in dediği gibi "Festivallerin Festivali" oldu. Benim için önemine gelince usta yönetmenler, oyuncular ve usta sinema yazarları arasında olmak gittiğim yolun doğru olduğu anlamına geliyor.  

8. Uluslararası Malatya Film Festivali'nin basın konuğu olarak 4- 5 Kasım 2018'de Malatya'ya uçtum.

Organizasyon çok güzel, film arası dergisi yazarı Suat Köçer’in Festival koordinatörlüğünde harika bir festival olmuş, tebrik ederim.

Malatya Havaalanı’na iner inmez festival komitesi karşıladı ve resmen festival başladı. Size festivalde neler oluyor kısaca anlatayım.

Festival konukları; Şener Şen,  Şerif Sezer, Perran Kutman, Cem Yılmaz, Nuri Bilge Ceylan, Osman Sınav  gibi sinema sanatına yön veren isimler söyleşi gerçekleştirdi. Uluslararası Jüri; Başkan Nuri Bilge Ceylan, Vernice Klier,Giluia Achill, Ivana Rosciasoud Rayegan, Ulusal Jüri üyelerine  gelince; Reis Çelik, Şerif Sezer, Haluk Piyes, Gökhan Tiryaki, Ali Aga.

12 Kasım pazartesi günü saat: 11.30'da Nuri Bilge Ceylan'ın "Ustalık Sınıfı" söyleşisi yapıldı. Ben de ‘Ustalık Sınıfı’ söyleşisine katıldım. Tecrübeleri ve sinema sanatı hakkında anlattıkları ekstra bir yazı konusu olacak kadar dolu geçti.                                                                                                                                                   Bu seneki konuk ülke "Filistin" Festival yönetmeni Suat Köçer, Filistin hakkında; “Filistin her anlamda varlık mücadelesi veren bir ülke. Ne yazık ki hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sanatta da, sinemada da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya. Filmleri çok zor imkânlarla festivallere katılabiliyor. Film çekimleri sıklıkla engellere maruz kalıyor. Nasıl ki Türkiye uluslararası arenada Filistin meselesine sahip çıktıysa, biz de sinema alanında Filistin’in yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Bu yüzden de bu yıl konuk ülke olarak Filistin’i tercih ettik. Bu yılın üç önemli Filistin filmini ve çeşitli kısa filmleri göstereceğiz. Aynı zamanda on civarında Filistinli sinemacıyı misafir edeceğiz.”


8. Malatya Uluslararası Film Festivali
’nde yarışan filmlerden bazılarına gelince;  Vuslat Saraçoğlu'nun Borç, Abdurrahman Öner'in Aydede, Ramin Matin'in Son Çıkış, Hüseyin Karabey'in İçerdekiler, Murat Düzgünoğlu'nun Halef, Banu Sıvacı'nın Güvercin Ensar Altay'ın Meleklerin Koruyucusu, Mehmet Güreli'nin Dört Köşeli Üçgen, Ömür Atay'ın Kardeşler, Mahmut Fazıl Coşkun'un Anons, Cafer Özgül'ün Sükut Evi, Mustafa Karadeniz'in Çınar ve Osman Nail Doğan'ın Güvercin Hırsızları.                                              En İyi Yönetmen dalında ödül alan Mahmut Fazıl Coşkun (Anons), Malatya Film Festivali’nde En İyi Film,  En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni ve SİYAD En İyi Film Ödülünü aldı.  Anons filminin yönetmeni Ercan Kesal'in oynadığı Yozgat Blues'un yönetmeni ve Anons filminin senaryo yazarı Ercan Kesal.  Lütfü Akad En İyi İlk Film Ödülünü Vuslat Saraçoğlu / Borç filmi ile aldı. Bu arada oyuncusu Serdar Orçin’in söyleşi sözü aldım ama hala yapamadık.  Onur Ödülleri; Osman Sınav, Perran Kutman, Şener Şen. Türk sineması katkı ödülleri ise Cemal Okan, Hüseyin Yeşil aldı. Malatya'da bulunduğum zaman yapımcı Nizam Eren sayesinde tanışma fırsatı bulduğum Hüseyin Yeşil, Malatya sinema hayatına renk veren can veren biri saygı ile selamlıyorum. Sinema Emek Ödülünü ise Derya Ergün aldı.

8. Uluslararası Malatya Film Festivalini erken ayrılmak durumunda kaldım. Ama ünlü isimlerin katıldığı sanatsever ve sanatçıların buluştuğu güzel bir film festivalini geride bıraktık.  Katılan kazanan herkesi ve bize böyle bir organizasyon hazırlayan Suat Köçer'i tebrik ederim. İyi seyirler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.