Hava Durumu

Okan hoca, ne oldu bu kıza ?

Yazının Giriş Tarihi: 08.05.2016 18:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.05.2016 18:22

Bursa’mız da bombalı bir saldırının hedefi oldu ! Aradan günler geçti. Ülkenin gündemi bile değişti, unutuldu. Ülkeyi savaş alanına mı çevirdiler?

Cuma günü Ulucami doldu taştı. Ne oldu? Yaralanan annelerimiz, ablalarımıza olan oldu.

Sen eylem yap bomba patlat, ama bomba patlattığın ülkenin tarihini okuma. Bu ülkede ne bombalar patlattılar. Ülkenin her metrekaresini başka bir ülke paylaştı. Ama büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk şöyle demişti: " Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum." Herkes ölmek için savaştı. Bir tek şunu bilmiyorlar. Bu ülkede halk mutlu. Kürtle, Azeri aynı sokakta oturur. Muhacirlerle Gürcü kardeştir. Hıristiyan paskalya yumurtasını Müslüman çocuğa verir. Ramazan'da Yahudi iftar yemeğine davet edilir. Bu Osmanlı zamanında da böyleydi, şimdi hala böyle. Bu ülkeyi bölmek isteyenler, şunu öğrenemediler: "Bu vatan bölünmez."

Yazımda, Bursa'daki sanat eserlerinden bahsetmek için masaya oturdum. Ama bunları söylemeden edemedim. Bu terör eylemi yapanlar toplumun içinde bomba patlatarak, masumları öldürerek ciddiye alınacaklarını zannediyorlar ona şaşırıyorum.

Gelelim, Yılan hikayesine dönen Şemsiyeli Kız sorununa. Tankut Öktem'den sonra Bursa'da yaşayan başarılı heykeltıraş Okan Sabuncular'ın eseri. Ama Okan hoca niye böyle yaptı?  Bu heykelin sorunu ne anlayamadım. Araştırdım bu heykelin sorununu çözemedim.

Heykeli önce Zafer Plaza Cumhuriyet Caddesi girişine diktiler, şemsiyesi yoktu. Ben de; Bursa markalaşma yolunda bir adım attı diye sevinmiştim. Turistler için, kent güzelliği için bir adım. Belli bir süre geçti baktım, yerinde yeller esiyor. Evet heykel, takip ettiğim kadarıyla üç kere model değiştirdi. En son geçen gün baktığımda yerindeydi. İnşallah orada kalır.

Yüzen taşlar gibi değil en azından, Yüzen taşlar dünya da eşi benzeri yok diye anlatan. Heykeltraş diyemeyeceğim, Çünkü aynı eseri önce Amerika da satan sonra iki taşlısını bize pazarlayan Christian Tobin.

Bir sanat eserinin benzeri her zaman vardır. Bunun sanat eseri olması için, oraya kendi üslubunu, zeka pırıltısını, tarzını yansıtmak lazım. Şemsiyeli kızın benzeri var, ama bu farklı, Okan hocanın yaptığı bir yorum, bir sanat eseri. Okan Sabuncular, ulusal alanda bir çok heykel çalışması yapmış ve ödüller almış yontma taş ustası.

Bazı sıra dışı çalışmalar da yaptı. Bunlardan en önemlisi, 2013 yılında Eski Çaykara Müftüsü Yusuf Bilgin'in Mudanya'daki mezarına yaptığı kitabe. İki metre uzunluğunda, Bir metre genişliğinde, tam 650 kg ağırlığında, Arapça-Türkçe yazılardan oluşan çalışma.

Bursa'yı terörle değil de güzel eserlerle anmak, anılmak dileğiyle.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.