Hava Durumu

‘Sonbahara doğru’ Bursa'da çekildi...

Yazının Giriş Tarihi: 28.09.2019 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.09.2019 00:00
 

Hayatta herkesin bir ideali ve bir hedefi vardı. Tabi bazı insanların hedefi de olmayabilir ama benim sözüm hedefi amacı olanlar için. Dünya da herkes yaşamak için profesyonel bir iş yapmak ve bunu maddi kazanıma çevirmek zorunda, bu zorunluluk insanın hayatta gerçekten istediklerini yapmaktan uzaklaştırıyor.

Bu yazımda idealleri peşinde koşan hedefine ulaşmak için fedakarlıklar yapan yönetmen Levent Demirci'nin ilk uzun metrajlı filmi hakkında yaptığım sohbeti sizinle paylaşmak istiyorum

 

M. Haluk Yalçınkaya: Öykünün senaryonun oluşum süreci hakkında bilgi verir misin?

Levent Demirci:Filmin senaryosu gerçek bir hikayeden aldım, sonra psikolog arkadaşım Nur Gezek  yardımı ile senaryoyu geliştirdik. 2009 yılı ortalarında senaryo tam anlamı ile çıktı ortaya çıktı ama çekim için bekledik. O zamana kadar iki tane kısa filmim vardı. Daha çok kendimi geliştireyim ondan sonra çekeyim diye düşündüm.  Aradan geçen yıllar boyunca altı tane daha kısa film yaptım ve sekiz tane kısa filmim oldu. Geçen sene filmimiz ödül alınca tamamen uzun metraja kanalize oldum ve psikolog arkadaşımla beraber senaryoya yoğunlaştık.

 

M. Haluk Yalçınkaya: Kadro oluşumu hakkında bilgi verir misin?

Levent Demirci :Sinegazete'de yazarlık yaparken  Berna Güler  yazılarımı edit ediyordu, projeden bahsettim sanat yönetmenliği teklif ettim kabul etti. Trio yapım ile Sinebaz Sanat ortak yapımcı olarak çalışmalara başladık. Zaten  arkadaşım proje danışmanı: Battal Karslıoğlu'nun olması projeye hız kazandırdı. Görüntü yönetmeni: Rıdvan Yarar, yardımcı yönetmen: Alptekin Çağrı Yılmaz, senaryo çalışmalarında yardımcı olan dostum diyebileceğim psikolojik danışman uzman psikolog Nur Gezek, uygulayıcı yapımcı: Canan Ertem ile çekimlere başladık. Cast'a gelince; İstanbul'da deneyimli oyuncu Diana Sönmez ve Merve Yıldız,  Murat Cem Yılmaz,  Tuğçe Köse,  Yağız Atan, Burhan Narınç,  Öznur Varlı,  Ersin Odabaşı ve Derya Yavuz ana oyuncu kadrosunu oluşturdu. Çekimlerin hepsi Bursa'da gerçekleşti. Tabi proje için maddi destek lazımdı, bana filmime inan destek veren özellikle Bebetto Tekstil, Ghs grup tekstil çok teşekkür ederim.

 

M. Haluk Yalçınkaya: Çekimler nasıl geçti?

Levent Demirci: Çekimler iyi geçti bazı yerlerde zorlandım onu da proje koordinatörü dostum Battal Karslıoğlu zorlandığım pek çok yerde yardımcı oldu ve aydınlattı. Film çekiminde üzerimden çok yükü aldı. Herkes özverili çalıştı yeri geldi başrol oyuncusu klaket çaktı, herkes bir şeyler yaptı.

M. Haluk Yalçınkaya:  Projenin hedefi film nerelerde gösterime girecek?                                               Levent Demirci:  Prömiyeri 20 Mart'ta Almanya'da yapmayı düşünüyoruz. Almanya, Türkiye filmleri festivaline götürmek istiyoruz. Ankara ve İstanbul'da film festivallerinde gösterime girmek istiyoruz. Seneye kış aylarında ticari vizyona girmeyi planlıyoruz.

M. Haluk Yalçınkaya: Berna hanım film için ne düşünüyorsunuz ?

Berna Güler: Levent Demirci ile aynı platformda yazıyorduk, onun yazılarını editliyordum. Bana senaryoyu gönderdi. Her şeyin üst üstte geldiği, kadın erkek eşitsizliğinin yoğun olduğu bir dönemde böyle bir hikayeyi hayat geçirmeye çalışması beni etkiledi. Senaryo üzerinde çalıştık ve filmde sanat yönetmeni olarak görev aldım. Çok keyfi idi, oyuncu arkadaşların performansı beni çok etkiledi. Kadınların sesini duyurmak çok önemli aslında, tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

M. Haluk Yalçınkaya: Film çekim aşaması nasıl ilerledi?                                                                                       Battal Karslıoğlu: Ben daha çok ana akıma iş yapan birisiyim, anlaşamadığımız yerler çok oldu ama filmin yönetmeni Levent Demirci. Daha çok teknik ile ilgili anlaşmazlıklar yaşadık. Her setin imkanı  farklıdır. Büyük bir prodüksüyonumuzda yoktu, onu izah ederken zorlandığım. Bunun da Levent abinin işe kaptırmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çok tatlı bir ortamdı, daha çok arkadaş ortamı idi. Oyuncularımızdan biri klaket tutarken diğer oyuncumuz da kostüme yardım ediyordu. Umarım iyi bir şey çıkacak, şu anda film kurguda. Nerden bakarsak bakalım, imece usulü yapılan bir film değil, yönetmen Levent Demirci'nin filmi.

Film senaryosu yazmak, film çekmek bana göre masal anlatmak derdini dile getirmek ya da gece yatarken gördüğün rüyayı ölümsüzleştirmekten ibaret. Tabi "davulun sesi uzaktan hoş gelir" film çekmek bu kadar kolay değil. Emek, zaman, para ve en önemlisi kültür,birikim gerekir. Başarılar dilerim, iyi seyirler.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.