Hava Durumu

Tassavvuf Festivali !...

Yazının Giriş Tarihi: 26.06.2016 17:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.06.2016 17:48

Evliyalar şehri Bursa. Osmanlının ilk başkenti. Bunları hepimiz biliyoruz. Ama Evliyalar hakkında kaçımızın bilgisi var. Öğretileri hakkında bilgimiz var mı.? Yaptığım araştırmalara göre Bursa da ortalama Altmış evliya bu topraklarda yaşamış.

 Tassavuf  temalı,  3. Yed-i velayet 7 vilayet film festivali, Yapımcı Eda Sürmeli tarafından Bursa da yapılıyor. Organizasyon dolu doluydu 01 Haziran - 04 Haziran arası  "Eski Burç Sineması, " BKGM'de i  Kosovalı Yönetmen Murat Vela DERMAN, Yapımcı Eda SÜRMELİ, Oyuncu Bülent ERGUN, Visual Effect   Cihan KARADEMİR  ve  Sinema Yazarı Fırat SAYICI'nın olduğu güzel söyleşiler yapıldı. Uludağ Üniversitesinden,  Prof. Dr. Mustafa KARA'nın söyleşisini bahsetmeden geçemeyeceğim.

Festivallin benim için önemli tarafı çekimler,  benimde oyuncu olarak katıldığım, çekim aşaması.

Senaryo ve Kısa film yarışması olarak iki bölümden oluşuyor,  yurt içi 60, Yurt dışı 25 üniversite den katılan öğrencilerin de ilgi gösterdiği bir yarışma.

Geçen sene "Gabra" senaryosunun yazarı Batuhan ARICIOĞLU film Cannes'te Gösterime geçirdiğinde Vatani görevini yapmaktaydı. "Gabra" kısa filmi benim için ayrı bir önemi var. Benimde küçük bir rol aldığım film Cannes Short Corner'da gösterime girdi.

Bu seneki, festival kapsamında, Seçilen Senaryoların Film çekimleri Bursa ve İstanbul da yapıldı ve çekimlere halk ve basın davet edildi.                                                                                                                                                    Çekimler, İsmail Hakkı Bursevi, Muradiye Külliyesi, Yıldırım Beyazıt Külliyesi, Cumalıkızık, İnegöl İshak paşa Medresesi ve İstanbul’da çekimler ise Şile, Beylerbeyi, Üsküdar da yapıldı.

Filmlerin yönetmenliğini Cihan KARADEMİR yaptı. Yönetmeni, Fetih 1453 ve Avrupa birliği projesi olan "Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu" filmlerinin Görsel Efekt yönetmeni olarak tanıyoruz. Filmlerin yönetmenin titiz çalışmasını gördükten sonra filmlerden çok umutluyum. Filmleri merakla bekliyorum.

Oyunculardan bahsedersek, Tamajans Yönetim Kurulu Başkanı Kerem SALMAN, İranlı Oyuncu Mehdi Ebadati, Tiyatro Oyuncusu Kemal ERDURAK ve Bülent ERGÜN. Bursalı Oyuncu ve Sanat Yönetmeni Sebahattin KILINÇ. Murat TUNA, M.Haluk YALÇINKAYA, Gastro Akademi den Hakan ziya.

Çekimlerde İnegöl’den katılan Mevlevi ekibi. İnegöllülere bir görsel şov sergiledi.

Unutmadan çekilen filmler Eylül ayı içinde Bursa Ulucami’de  açık hava, çekirdek ve gazoz eşliğinde eski açık hava sinema konsepti ile Bursalılara sunulacak. Ben mutlaka gideceğim. Size "önyargı" filmini tavsiye ederim. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.