Hava Durumu

Olimpiyatlardaki Başarısızlık

Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2016 18:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.08.2016 18:11

Türkiye’nin spor alanındaki başarısızlıkları, gerçek anlamda ele alındığında uzun yıllar futbol üzerinden algıladığımız bir konudur. Sadece bir hafta içinde binlerce dakikalık futbol programları yapılmasına, milyonlarca liralık transferlere ve alt yapı yatırımlarına rağmen futbolda arzu ettiğimiz başarıları yakalayamadık. Bu zihniyetle de yakalanacak gibi durmuyor.

Spor dediğimizde aklımıza gelen futbol için yapılan yatırımlar, yıllarca altyapıya önem verilmesi gerektiğinin konuşulmasına rağmen, her hangi bir ilerlemenin kaydedilememesi ve Türkiye’de futbol odaklı bir medya anlayışı diğer spor branşlarını görmezlikten gelmemize neden oluyor. Bu durum ise belki başarı elde edebileceğimiz diğer spor alanlarında başarısız olmamıza neden oluyor…

Birkaç yıl önce, büyük umutlarla aday olduğumuz 2020 olimpiyat oyunlarını Tokyo’ya kaptırmamızın ardından, ülke genelinde yeterli nitelikte ve yeterli sayıda olmasa da olimpiyat oyunlarını düzenlemek için olimpiyatlarda da başarılı olunması gerektiğine yönelik bir tartışma başladı. Bugün itibariyle olimpiyat oyunlarını kaptırdığımız Japonya ile madalya sıralamamız bu gerçeği yüzümüze vurur biçimde… Olimpiyatlarda Japonya’nın aldığı madalya sayısı 12 altın, 7 gümüş, 21 bronz olmak üzere toplamda 40. Japonya en çok madalya alan ülkeler sıralamasında 6.sırada.

Türkiye’nin aldığı madalya sayısı ise 2 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 5. Bu madalya sayısı ile genel sıralamada 58. sıradayız.

Olimpiyat oyunlarında başarısızlığımız yıllardır devam ediyor. Olimpiyat oyunlarında başarılı olmak için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi çok zor olmasa gerek. Bu konuda alanında gerçekten uzman kişilerin bir araya gelmesi ile oluşturulacak bir grubun yapacağı araştırma faydalı olacaktır. Başarılı ülkelerin politikaları incelenerek ülkemizin spor çeşitliliği konusunda eksiklikleri incelenmelidir.

Bu araştırma sonucuna göre, bir politika oluşturulmalı ve sporcular bu politikaya göre yetiştirilmelidir. Bu söylenenler muhtemelen devlet tarafından birkaç kez yapılmıştır. O zaman bu başarısızlığın sebebi nedir? Bu başarısızlık sadece alt yapı eksiklikleri ile açıklanabilir mi? 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeden neden başarılı bir yüzücü çıkmaz?

Bir sonraki olimpiyat oyunlarını hazırlamaya aday olmadan önce, göz önünde bulundurmamız gereken en önemli nokta, olimpiyatlarda başarılı bir ülke olmamız gerektiği gerçeğidir.

Mevcut gündemde ülke olarak olimpiyatlardaki başarısızlıklarımıza odaklanamıyoruz.  Ancak bu gerçekle yüzleşmesi gerekenlerin bu konuyu ihmal etmemesi gerekiyor. Son olarak futbola verilen gereksiz önem ve  futbol için harcanan astronomik paralarla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor. Artık dikkatimizi biraz daha ciddi miktarda kaynak aktarıldığı halde başarısız olunan futboldan diğer alanlara da çevirmemiz gerekiyor.

Spor anlayışımız futbolu çıkarmadan ama diğer spor branşlarını da ekleyerek geliştirmeliyiz…

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.