Hava Durumu

Yeni Politikalar

Yazının Giriş Tarihi: 15.08.2016 12:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.08.2016 12:15

Toplumun kılcal damarlarına kadar işlemiş FETÖ yapılanması, toplumun zayıf noktalarını açık şekilde kullanmıştır. Bu zayıf noktaların analizi farklı yapılanmaların farklı şekilde oluşmasını önlemek açısından önemlidir.

FETÖ örgütlenmesinin toplum üzerine kullandığı zayıf noktaları iyi incelemek gerekmektedir. Öncelikle geneli muhafazakar olan kesiminin ailelerini, çocuklarına din eğitimi vereceği, onları kötülüklere karşı koruyacağı ve ders çalıştıracağı iddiasıyla etkilemiştir. Aileler genel olarak bu sebepten ötürü bu yapılanmaya sıcak bakmış ve çocuklarını bu yapılanma dahilin de liseden itibaren evlere, yurtlara, dershanelere ve okullara göndermiştir. Geneli ekonomik olarak orta-alt sınıf olan bu çocuklar ilgili yerlerde zihinsel bir süreçten geçirilerek yapılanma içine dahil edilmiş ve çocuklar devletin stratejik noktalarına yerleştirilmek üzere yetiştirilmiştir. Ortaokul ve liselerden itibaren yapılanma içinde bulunan çocuklara eğitimleri için ciddi destekler verilmiştir. Fakir ailelerin parlak çocuklarına üniversite sürecinde ve üniversite sırasında ciddi yardım yapılmıştır ve çocuklar yetiştirilmiştir. Liselerden itibaren yapılanma içinde bulunmayan öğrenciler ise yine üniversitede bu yapı ile tanışabilmiştir. Kimi öğrenci ucuz kalacak yer ihtiyacı dolayısıyla kimisi gelecekte iyi bir iş için yapılanmaya dahil olmuştur.

Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken iki durum vardır. İlk olarak ailelerin çocuklarının geleceklerini bu şekilde hazırlayabilmeleri zordur. Bu zorluk maddi ve psikolojik açıdan değerlendirilmelidir. Çocuklarını üniversite ve kurum sınavlarına bu şekilde hazırlayabilmeleri oldukça güçtür. İkinci olarak devlet içinde yıllardır yerleşmemiş olan liyakat sistemidir. Halk olarak devlet içinde adam kayırmacılığının ne kadar işlediğine yıllardır şahidiz ve önemli görevlere bu kesimin FETÖ yapılanması içinde de olsa yerleşebiliyor olması, yapılanmanın amacını gizleyebilmesi ile onlara sempati kazandırmıştır.

Bu durumda devletin öncelikle yapması gerekenler ileride ortaya çıkacak farklı yapılanmalara ön açacak maddi ve manevi düzenlemeyi yapmak olmalıdır. Günümüzde farklı cemaatlerin olduğu, bu cemaatlerin evlerinde ve yurtlarında dini eğitim verildiği bir gerçektir. Bu noktada bu evlerin ve yurtların yasaklanması mümkün görülmemektedir zira bu toplumsal ihtiyaç devlet tarafından karşılanamamaktadır ve karşılanması da bir çok nedenle mümkün görülmemektedir. Bu yapılanmalar yasalarla sınırlandırılmalıdır. Sosyal politikalar toplumun bu ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmeli ve devlet içinde mutlak liyakat sistemi sağlanmalıdır. Bu şartlar oluşmadıkça yeni yapılanmaların farklı amaçlar çerçevesinde oluşması mümkündür.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.